Do wczoraj nie miałem zielonego pojęcia, kto to jest Teodoro Obiang Nguema Mangue i gdzie dokładnie leży Gwinea Równikowa. Po przeczytaniu artykułu na GTspirit.com, coś przykuło moją uwagę. Okazuje się, że w ostatnich dniach szwajcarskie władze zarekwirowały dwa auta „Teddyiego”. I to jakie auta. Pierwsze z nich to ultra egzotyczne Lamborghini Veneno Roadster, których wyprodukowano raptem 9. Drugie z nich to Koenigsegg One:1, czyli szwedzki jednorożec, który przyszedł na świat raptem w 7 egzemplarzach. Tylko te dwie sztuki są łącznie warte około 25 może 30 milionów złotych.

bianco-isis-lamborghini-veneno-roadster-696x447
Lamborghini Veneno Roadster
koenigsegg-one1-696x446
Koenigsegg One:1

Chwilę potem okazuje się, że analogiczna sytuacja miała już miejsce.  W 2011 francuska policja zarekwirowała aż 11 samochodów Teddy’iego. Wśród nich pojawiły się takie legendy jak:

  • 2x Bugatti Veyron
  • Porsche Carrera GT
  • Ferrari Enzo
  • Maserati MC12
  • Ferrari 599GTO
  • Bentley Brooklands
img_0865
Bugatti Veyron + Bugatti Veyron + Ferrari Enzo + Ferrari 599GT0
img_0863
Bentley Brooklands
img_0867
Porsche Carrera GT
Teddy za kierownicą Maserati MC12
Teddy za kierownicą Maserati MC12

Powyższe auta zapaliły mi żarówkę w głowie i kazały zadać dwa podstawowe pytania „Co to jest za Zawodnik?” i „Dlaczego rekwirują mu auta?”

Teodoro Obiang Nguema Mangue to pierwszy Wiceprezydent Gwinei Równikowej. Zgadnijcie kto jest prezydentem? Yhm, jego ojciec Teodoro Obiang Nguema Mbasogo i to od 37 lat. Mangue z Mbasogo zarządzają małym państwem w centralnej Afryce, o którym nie miałem do wczoraj zielonego pojęcia. Gwinea Równikowa to państwo 11x mniejsze od Polski, w którym żyje niewiele ponad milion ludzi.  Państwo, które kiedyś żyło głównie z produkcji kakao, kawy i drewna, ale od 1996 roku żyje z eksportu czarnego złota: ropy naftowej. Dodam jeszcze, że to bardzo bogate Państwo gdzie PKB na osobę wynosi ponad 50 000 USD (NYTimes). Niestety ta kasa nie jest podobno rozdysponowana pomiędzy obywateli, tylko rzekomo kumulowana przez…zgadnijcie kogo.

W wyniku tego typu działań społeczeństwo pozostaje biedne. Średnia zarobków dziennych wynosi w wielu przypadkach 1USD. Brutalny reżim Prezydenta doprowadził rolnictwo do stagnacji. Prawa człowieka praktycznie nie funkcjonują, a średnia długość życia wynosi około 50 lat.

Teddy i jego ojciec nie są szczególnie lubiani we Francji od 2007 roku. To właśnie wtedy dwie organizacje pozarządowe złożyły pozew do sądu o defraudację pieniędzy państwowych celem zakupu nieruchomości we Francji. Apropos. Francuska nieruchomość Obiangów o wartości 180M USD  ma 101 pokoi, salon fryzjerski, łaźnie tureckie, klub nocny i prywatne kino, a mieści się przy jednej z najdroższych ulic Paryża. Same meble są prawdopodobnie warte koło 50M USD, a złoto widać praktycznie wszędzie.

Francuscy sędziowie wydali międzynarodowy nakaz aresztowania Teddyiego pod zarzutem prania pieniędzy i defraudacji pieniędzy publicznych. W odpowiedzi ojciec Obiang mianował syna Wice Prezydentem wręczając mu tym samym immunitet dyplomatyczny.

Policja zabrała więc nie tylko wyżej wymienione samochody, ale też zajęła nieruchomość wraz z kolekcją win, zegarem wartym prawie 4M USD, oraz wieloma działami sztuki.

Teddy znany jest z ekstrawanckiego życia. Oprócz samochodów kocha piękne kobiety, drogie jachty, prywatne odrzutowce i pamiątki po Michaelu Jacksonie, na które wydał krocie. Na swoim koncie ma nawet hip-hopowy label kryjący się pod nazwą TNO Entertainment. Nagrał zresztą album pod tytułem Teddy Bear.

A tak wyglądają pozostałe zabawki, które przewinęły się przez jego ręce. Skurczybyk ma gust.

 

img_0850
Ferrari Enzo
img_0853
Lamborghini Murcielago LP640 Roadster
img_0855
Lamborghini Aventador LP750-4
img_0837
Ferrari F12 TDF
img_0846
McLaren P1
img_0859
McLaren P1 + Lamborghini Veneno Roadster + Koenigsegg One:1
img_0849
Ferrari F50
img_0845
Porsche 918 Spyder
img_0844
Bentley Mulsanne
img_0843
Aston Martin V8 Vantage V600

 


 

Poprzedni artykułPanzerwagen – 2016 Porsche Panamera | Testdrive
Następny artykułWarsaw Moto Show 2016

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj